Čína

Soutěž proběhla v rámci veřejné zakázky na výtvarné a prostorové řešení pěti výstav Národního muzea; 125. výročí AV ČR, Čína, Komu asi patřila, Středověk (hlavní výstava), Obraz husitství.

Výstava je součástí výstavního cyklu s názvem Středověk, který Národní muzeum připravuje na návštěvnickou sezónu 2015-2016. Cílem výstavy je představit českým divákům málo známé období dějin Číny mezi 3. stoletím n. l. a závěrem dynastie Ming na počátku 17. století. Výstava bude řešena galerijním způsobem, a to vzhledem k charakteru výstavních předmětů. Výstava je připravena z dosud nevystavovaných sbírek Náprstkova muzea.

 

 

 

Místo konání: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur

Druhá část veřejné zakázky, Čína, měla uzávěrku 1. 6. 2015. Do soutěže bylo podáno sedm návrhů. Všech sedm hodnocených návrhů je zveřejněno níže.

Vítězný návrh Ing. arch Josefa Smutného porotu zaujal pocitovým čtením obsahu a budováním atmosfér evokujících čínská témata. Kompozice pracuje se strategií postupného otvírání scén, což porota vnímá jako kvalitu umožňující udržet pozornost diváka i na (zdánlivě) velmi nespektakulárních a drobných exponátech. Atribut objevování se tak stává silným atraktorem a v kontextu návrhu, který do přenosu obsahu na diváka zapojuje akustické a dokonce i haptické vjemy, představuje velký potenciál k rozpracování v realizační fázi v úzké spolupráci s kurátory výstavy.

Seznam architektonických návrhů a dalších příloh:

 

1. Ing. arch Josef Smutný

2. - 4. Ing. arch Jan Albrecht

2. - 4. Ing. Arch Martina Kodetová

2. - 4. ROBUST architects

5. Ing. arch Ondřej Dobrylovský

6-7. Jiří Strouhal

6-7. Studio FAM, akad. arch. Miloslav Čejka

Slovní hodnocení poroty k výstavě Čína najdete zde.


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.