Mgr. Ing. Kristina Vlachová

nezávislá část poroty

nar. 1943, občanským jménem Jana Slánská, absolventka ČVUT (katedra Radio, film, televize) a FAMU (v l. 1967-1971 žačka doc. Milana Kundery,  katedra Dramaturgie a scénáristiky hraného filmu). Později spolupracovnice Věry Chytilové  (autorka námětu a spoluautorka scénáře celovečerního hraného filmu Hra o jablko). V období Anticharty se s Chytilovou názorově rozešla.

Za normalizace zaměstnána v nakladatelství Orbis a Panorama (v redakci omalovánek a vystřihovánek, kde dávala práci tzv. „zakázaným autorům“, především na cizí jména). Když podepsala Petici za propuštění politických vězňů a poté odmítla podepsat Antichartu, následoval odchod z nakladatelství do několika podřadných povolání (korektorka, vrátná na koleji Budeč aj.). Po pádu komunismu "morálně rehabilitována za křivdy spáchané komunistickým režimem". V r. 1990 vyhrála konkurz na místo dramaturgyně  Filmového studia Barrandov.  Členka Rady Českého rozhlasu, nezávislá investigativní novinářka, spolupracovnice Rádia Svobodná Evropa (Hlasy a ohlasy), režisérka a scénáristka investigativní publicistiky (Nadoraz, Klekánice, Intolerance?, Tady a teď) a analytických dokumentů veřejnoprávní České televize (Jáchymovská stigmata, Řekl jsi ďáblovi NE?, Zpráva o Králi Šumavy - nejen Josefu Hasilovi, Začít spolu,Věž smrti, Kauza Uherské Hradiště, Dračí setba, Poselství Jana Palacha). Šestkrát oceněna TRILOBITEM  FITESU. Některé z těchto filmů lze objednat v programu „Jeden svět na školách“. Ceny za dokument též: KAGOSHIMA 1992, Cena producenta MONTENEGRO 2010 a j.

V r. 2004 - 2006 producentka, scénáristka a režisérka Ústavu pamäti národa v Bratislavě (Cesty nádeje, Jáchymovské peklo). Cena „samozvanců“ Andreje STANKOVIČE 2004. IGRIC Slovak Republik 2007. FEMINA GRANDE 2009.  Cena Jana BENEŠE 2011.  PRIX RENE 2011. ZLATÁ LÍPA 2011.  CENA MINISTERSTVA KULTURY ČR  za PŘÍNOS V OBLASTI KINEMATOGRAFIE A AUDIOVIZE (za filmové a televizní dokumenty, jež významně přispěly k vyrovnávání se s nacistickou a komunistickou minulostí českého a slovenského národa) 2014.

JÁCHYMOVSKÁ  STIGMATA ( 30 min., ČT 1991). Vzpomínky bývalých politických vězňů.  Čestné uznání FITESu a Cena za dokument MTVF KAGOSHIMA v Japonsku.

ŘEKL  JSI  ĎÁBLOVI  NE? (45 min., ČT 1993). Téma lustračního zákona.

BEZ  MILOSTI - o životě a smrti gen. Heliodora Píky (spolu s režisérkou Marií Šandovou, 52 minut, ČT 1998). Téma: (ne)vyrovnání se s minulostí  po pádu komunismu. TRILOBIT FITESu a CENA  SENÁTORA - Nadace Patriae na Academia Film Olomouc). Lze objednat v programu „Jeden svět na školách“.  

ZPRÁVA  O  KRÁLI  ŠUMAVY  - příběh převáděče Josefa Hasila a dalších. (58 min.,

ČT 2000. Cena Excellence Chicago. Cena JANA  BENEŠE 2011 a ZLATÁ LÍPA  2011)

ÚDV –  téma: nevyrovnávání se s minulostí po pádu komunismu. (23 min., ČT 2000)  a SPRAVEDLNOST?! (40 min., ČT 2001) - Honorary acknowlegement FITES 2001.  ZLATÁ LÍPA 2011.

ZAČÍT  SPOLU - historie rokycanských Romů. Téma možnosti řešení romské otázky ( 52 min., . ČT  2002, s finanční podporou  FONDU PRO ROZVOJ ČESKÉ KINEMATOGRAFIE). Časosběrný dokument. Občas i učební pomůcka - viz akce o.p.s. Parters Czech a Ligy pro lidská práva.

VĚŽ  SMRTI téma: (ne)vyrovnání se s minulostí po pádu komunismu. Příběh bývalého politického vězně z komunistického uranového lágru na Jáchymovsku a (mnoho let se vlekoucí) soud s  jeho bývalým bachařem (58 min., Česká televize 2002). Časosběrný dokument. TRILOBIT FITESu 2002, cena Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Ústí n/Orlicí, Nadační fond Klubu angažovaných nestraníků : Cena Jana BENEŠE  2011, ZLATÁ LÍPA  2011. Lze objednat v programu „Jeden svět na školách“.

KAUZA  UHERSKÉ  HRADIŠTĚ téma: (ne)vyrovnání se s minulostí po pádu  komunismu. Soudní proces s Aloisem Grebeníčkem a dalšími pracovníky StB Uherské Hradiště   (Zavadilíkem a Hlavačkou) pod taktovkou  JUDr. Radomíry Veselé (58 min, ČT  2006). Časosběrný dokument. Cena „Samozvanců“ a  ANDREJE  STANKOVIČE, TRILOBIT  FITESu 2006, Cena JANA BENEŠE 2011, ZLATÁ LÍPA  2011. Lze objednat v programu „Jeden svět na školách“.

DRAČÍ  SETBA  –  téma: (ne)vyrovnání se s minulostí po pádu komunismu. Bývalý uranový lágr Vojna u Příbrami a mnoho let se vlekoucí soud s posledním žijícím velitelem tohoto lágru Jaroslavem Dubou (57 min.) Časosběrný dokument. Produkce ALMA PRAGUE PRODUCTION s finanční podporou FONDU PRO ROZVOJ ČESKÉ KINEMATOGRAFIE ( česká i anglická verze). TRILOBIT FITESu 2006, IGRIC SLOVAK REPUBLIK (tvoriva prémia za scénár a réžiu), FEMINA  GRANDE 2009, Cena JANA BENEŠE 2011, ZLATÁ LÍPA 2011.

CESTY  NÁDEJE - osudy slovenských židů za Slovenského štátu, arizace židovského majetku a útěky za svobodou ve vagónech pod dřevěným uhlím (30 min., ÚPN 2005).

JÁCHYMOVSKÉ  PEKLO - vzpomínky slovenských bývalých politických vězňů (30 min., Nadácia ÚPN 2006) na jejich pobyt v uranovém lágru na Jáchymovsku.

POSELSTVÍ  JANA  PALACHA - časosběrný dokument o životě a smrti národního hrdiny Jana Palacha (58 min., ČT 2009). FEMINA GRANDE 2009, Cena producenta MONTENEGRO 2010, Cena JANA  BENEŠE  2011, ZLATÁ LÍPA  2011.


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.